Pagini

14 martie 2012

Basel surclasata de Bayern Munchen!

Spectacol total in Liga Campionilor! Dupa ce a pierdut in turul optimilor cu 0-1, Bayern Munchen s-a razbunat pe FC Basel si a zdrobit-o pe Allianz Arena cu 7-0. Robben a inceput fiesta in minutul 11, atunci cind l-a batut pe portarul oaspetilor si a inscris primul gol al meciului. La pauza s-a intrat cu scorul de 3-0, dupa ce Thomas Mulles si Mario Gomez au marcat in minutele 42 si 44 minute. Repriza secunda i-a apartinut in totalitate lui Gomez. Dupa ce a inscris un hattrick simbata, in meciul cistigat de Bayern cu 7-1 in fata celor de la Hoffenheim, Gomez a inscris in repriza secunda inca trei goluri, intr-un interval de doar 17 minute. Scorul final a fost stabilit de acelasi Robben, care a marcat in minutul 81.

Intr-un alt meci Olympique Marseille s-a calificat si ea in sferturi dupa o pauza de 19 ani. Chiar daca a pierdut meciul din deplasare jucat cu Inter, scor 1-2, echipa pregatita de Didier Deschamps a obtinut calificarea datorita victorie cu 1-0 din tur. Diego Milito a deschis scorul pentru Inter abia in minutul 76, dupa o bilbiiala in careul francezilor. Meciul se indrepta spre prelungiri, insa, in minutul 92, Brandao a adus calificarea oaspetilor in sferturi dupa ce l-a invins pe Julio Cesar cu un sut plasat. Inter a obtinut victoria la ultima faza a meciului. Pazzini a transformat un penalty, dupa un fault din postura de ultim aparator a portarului Mandanda, care a fost eliminat pentru al doilea galben, insa victoria a contat doar pentru palmares.