Pagini

8 iunie 2012

Polonia 1-1 Grecia START EURO 2012 Grupa A

Vineri, 8 iunie, de la ora 19:00, a avut loc deschiderea EURO 2012 prin disputarea meciului Polonia-Grecia, care dvs. puteati viziona LIVE pe blog la ora 19.00
Grecia a reusit sa tina in sah reprezentativa poloneza la capatul unui meci presarat cu erori de arbitraj si cu doua eliminari (cate una de fiecare parte). Lewandowski si Salpingidis au marcat primele goluri de la acest turneu final al Campionatului European.

Tara gazda, Polonia a deschis turneul final cu primul meci din grupa A contra reprezentativei Greciei. Prima ocazie a partidei a venit de la mijlocasul defensiv al polonezilor, Rafal Murawski, al carui sut de la marginea careului a fost respins in extremis de Chalkias. Replica grecilor a venit de la fostul atacant al lui WfL Bochum, Theofannis Gekas, dar reluarea acestuia cu capul a trecut pe langa poarta lui Szczesny. In minutul 15, polonezii trec pe langa cea mai mare ocazie de gol a startului de meci, atunci cand Lewandowski nu reuseste sa reia cu capul mingera centrata foarte bine de Rybus. Si totusi, super atacantul polonez curtat intens de Manchester United, avea sa se revanseze peste doua minute: Jakub Blaszczykowski centreaza bine din dreapta, grecii sunt surprinsi iar Robert Lewandowski se inalta si inscrie cu capul primul gol al turneului final: 1-0 pentru Polonia.

Si totusi, repriza a doua incepe altfel. Polonezii par tot mai siguri ca vor transa acest meci iar grecii profita din plin de ”siguranta” gazdelor. Dimitris Salpingidis simte lentoarea defensiva instaurata in tabara polona si este atent la ezitarea portarului Wojciech Szczesny restabilind egalitatea cu un sut din sase metri: 1-1.

Polonia: Szczesny – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Polanski, Murawski – Blaszczykowski, Obraniak, Rybus (Tyton ’70)- Lewandowski. Selectioner: Franciszek Smuda