Pagini

13 iunie 2012

Olanda 1-2 Germania EURO 2012 Grupa B

Doua goluri marcate de Mario Gomez in prima repriza au adus victoria Germaniei in meciul de pe Stadionul Metalist din Harkov contra Olandei. Meciul a fost transmis LIVE pe blog
Nationala Germaniei isi asigura accesul in faza sferturilor de finala, in timp ce Olanda dezamageste si ramane cu sanse mici la locul secund: acesta este deznodamantul la finalul celui mai asteptat meci din grupa B a Campionatului European 2012. Olanda si Germania s-au intalnit intr-o partida importanta pentru parcursul lor european: jucatorii lui Bert van Marwijk aveau neaparata nevoie de puncte pentru a ramane in joc dupa infrangerea suferita contra reprezentativei Danemarcei, in timp ce Germania se prezenta mult mai linistita, la adapostul punctelor obtinute impotriva Portugaliei, scor 1-0 in primul meci. Dubla lui Gomez a adus victoria nemtilor cu scorul de 2-1, golul de onoare al olandezilor fiind marcat de Van Persie.

Olanda
Portari: Maarten Stekelenburg, Michel Vorm, Tim Krul
Fundasi: Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Wilfred Bouma, Ron Vlaar, Jetro Willems, Khalid Boulahrouz
Mijlocasi: Mark van Bommel, Nigel de Jong, Wesley Sneijder, Arjen Robben, Stijn Schaars, Kevin Strootman, Rafael van der Vaart
Atacanti: Dirk Kuyt, Klaas-Jan Huntelaar, Robin van Persie, Luuk de Jong, Luciano Narsingh, Ibrahim Afellay

Germania
Portari: Manuel Neuer, Tim Wiese, Ron-Robert Zieler
Fundasi: Marcel Schmelzer, Benedikt Höwedes, Mats Hummels, Holger Badstuber, Philipp Lahm, Per Mertesacker, Jérôme Boateng
Mijlocasi: İlkay Gündoğan, Sami Khedira, Bastian Schweinsteiger, Mesut Özil, Lars Bender, Toni Kroos, Mario Götze, Marco Reus
Atacanti: André Schürrle, Lukas Podolski, Miroslav Klose, Thomas Müller, Mario Gomez